Bankowość mobilna

Jacek Krzemiński

|

GN 12/2021 Otwarte

publikacja 25.03.2021 00:00

Jak działają bankowe aplikacje mobilne? Jakie operacje można wykonywać za ich pomocą? I jak bezpiecznie z nich korzystać?

Bankowość mobilna Henryk Przondziono /foto gość

Bankowość mobilna to odmiana bankowości internetowej, która za pomocą specjalnych aplikacji (czyli programów komputerowych) ułatwia m.in. korzystanie z internetowego dostępu do konta na urządzeniach mobilnych: smartfonach i tabletach. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że w trzecim kwartale ubiegłego roku z bankowości mobilnej korzystało 13,7 mln osób. To o 5 mln użytkowników więcej niż pod koniec 2018 roku.

Jak działa taka aplikacja? Jeśli mamy ją w telefonie czy na tablecie, to na ekranie wyświetla się jej ikonka. Aby zalogować się do niej, wystarczy kliknąć na tę ikonkę, a potem wcisnąć przycisk „Zaloguj” i podać 4-cyfrowy kod PIN. Po podaniu go otwiera się aplikacja z dostępem do naszego konta. Choć nie zawsze tak to działa, bo czasami mamy do czynienia z uwierzytelnianiem dwuetapowym.

Portfel w telefonie

Dzięki bankowym aplikacjom mobilnym możemy płacić za zakupy w sklepach czy punktach usługowych (choć nie we wszystkich) bez użycia karty płatniczej. Czyli – jak to się potocznie określa – „płacić telefonem”. Po prostu zbliża się telefon do terminala płatniczego (w telefonie musi być włączona funkcja NFC umożliwiająca płatności zbliżeniowe) – tak jak kartę płatniczą. Czasem trzeba potwierdzić jeszcze tę transakcję (jednym kliknięciem na ekranie), a przy kwotach powyżej 100 zł musimy podać PIN do aplikacji lub karty płatniczej (w zależności od tego, jaką opcję wcześniej wybraliśmy). Niekiedy trzeba podać PIN-u również przy kwocie mniejszej niż 100 złotych.

Jeśli używamy aplikacji mobilnych, za zakupy możemy płacić też za pomocą systemu BLIK. Jest on akceptowany przez większość dużych banków w Polsce i niemal 200 polskich banków spółdzielczych (zrzeszonych w grupie SGB). Wtedy, zamiast korzystać z karty debetowej, podajemy sprzedawcy lub samodzielnie wprowadzamy do terminala płatniczego generowany przez ten system jednorazowy sześciocyfrowy kod, zwany kodem czy numerem BLIK.

Korzystając z mobilnych aplikacji bankowych i systemu BLIK możemy również, bez użycia karty, wypłacać pieniądze z bankomatu i wpłacać je do niego. Możemy także płacić za zakupy internetowe czy wykonywać przelewy, zwykłe i błyskawiczne, tzw. przelewy na telefon. W przypadku tych przelewów wystarczy, że osoba, do której chcemy przesłać pieniądze, też korzysta z bankowej aplikacji mobilnej i z BLIK-a. Wtedy wykonujemy przelew na jej konto, podając tylko numer jej telefonu. Nie musimy wpisywać jej numeru konta. To wszystko sprawia, że korzystanie z bankowości mobilnej jest bardzo wygodne.

Nie tylko płatności

Dzięki aplikacji mobilnej po zalogowaniu się do niej mamy od razu dostęp do naszego konta. Możemy sprawdzić stan środków, historię płatności, dane o kredytach czy lokatach, itd. Przy jej użyciu możemy też np. zamówić nową kartę płatniczą czy kredytową, złożyć wniosek o pożyczkę czy zgłosić bankowi utratę dowodu osobistego. Możemy również skorzystać z wielu innych usług oferowanych przez banki tj.: uiszczanie opłat za parkowanie i przejazd autostradą, zakup biletu komunikacji miejskiej, ubezpieczenie auta lub nabycie ubezpieczenia podróżnego, doładowanie telefonu, kupno i sprzedaż waluty w kantorze internetowym... Za pomocą bankowej aplikacji mobilnej da się także zablokować kartę płatniczą i kredytową (jeśli ją zgubimy lub ktoś nam ją ukradnie) czy zmienić hasła do konta internetowego i bankowego serwisu telefonicznego.

Bankowość mobilna umożliwia niemal wszystko to, co zapewnia internetowy dostęp do konta na przykład z komputera stacjonarnego. Możemy więc załatwiać za jej pomocą niektóre sprawy urzędowe. Ale przydaje się również w innych sytuacjach. Choćby wtedy, gdy mamy przesłać potwierdzenie przelewu lub dostarczyć je np. do urzędu. Wówczas w aplikacji mobilnej szybko wygenerujemy to potwierdzenie w pliku PDF, by zapisać je na telefonie i przesłać w załączniku (e-mailem, SMS-em czy przez komunikator internetowy) lub wydrukować i zanieść do urzędu. Trzeba też wspomnieć o narzędziach do analizy wydatków, pomocnych w rozsądnym ich planowaniu. Te narzędzia nie zawsze są związane z bankowością mobilną, ale ona zdecydowanie w tym pomaga.

Dla wygody i bezpieczeństwa klientów banki umożliwiają korzystanie z niektórych funkcji aplikacji mobilnych bez logowania się do nich. To np. powiadomienia z banku, informacja o jego bankomatach i oddziałach, o jego ofercie czy tabela kursów walut. Nie logując się do aplikacji, da się też sprawdzić, ile mamy pieniędzy na koncie (jeśli zdecydujemy się na funkcję sprawdzania stanu konta bez logowania).

Jak korzystać?

By używać aplikacji mobilnej swego banku, najpierw musimy ją zainstalować na swoim smartfonie czy tablecie. Można ją pobrać – za darmo – na stronie internetowej banku, która przekieruje nas do sklepów z aplikacjami mobilnymi. Powinny to być sklepy autoryzowane, wskazane przez bank. W niektórych bankach możemy zamówić tę aplikację SMS-em. Jeśli to zrobimy, bank wyśle nam zwrotnego SMS-a z linkiem do pobrania aplikacji. Zanim jednak pobierzemy ją, powinniśmy sprawdzić – przez stronę banku – czy nasz smartfon spełnia wymagania techniczne. Przy aktywacji aplikacji trzeba podać login i hasło do swego konta internetowego, nadać PIN do aplikacji i dopiero wtedy ją aktywować (na stronie internetowej banku znajdziemy dokładne instrukcje, co robić krok po kroku).

Korzystając z aplikacji mobilnych, musimy zachować te same zasady, co przy bezpiecznym korzystaniu z bankowości internetowej i z internetu w ogóle. Aplikacje wprawdzie są tworzone zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i systematycznie poddawane testom i audytom, ale w dużym stopniu od nas samych zależy, czy będziemy bezpieczni. Dlatego te aplikacje należy na bieżąco aktualizować. Trzeba też chronić PIN-y przed dostaniem się w niepowołane ręce. Warto ograniczyć operacje przy użyciu aplikacji mobilnych limitami (np. płatności), które można w nich dowolnie zmieniać. •

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?

Nie wyrażaj zgody na instalację aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł. Nie instaluj aplikacji w odpowiedzi na wiadomości (SMS-y, e-maile) od nieznanych nadawców. Banki takich komunikatów nie wysyłają bez naszej prośby. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami. Instalując aplikacje, zwracaj uwagę, jakich uprawnień żądają do twojego smartfonu. Aktualizuj systematycznie aplikacje i system operacyjny smartfonu. Nie wyłączaj zabezpieczeń producenta. Korzystaj z blokady ekranu – blokuj go kodem PIN lub hasłem. Chroń PIN do bankowej aplikacji mobilnej. Ustaw limity operacji w aplikacji mobilnej. Aktualizuj aplikację, gdy pojawi się w niej komunikat o aktualizacji. Uważaj na próby zachęcenia do pobrania nowych aplikacji. Może to być komunikat o wykrytym wirusie i konieczności zainstalowania antywirusa. W razie wątpliwości zapytaj zaufanej osoby. Nie klikaj w linki zawarte w treści SMS-ów lub e-maili, pochodzących od nieznanych nadawców. Zwracaj uwagę na próby wyłudzenia twoich danych do logowania do konta internetowego. Te dane są potrzebne tylko przy logowaniu się na to konto i podczas aktywacji aplikacji mobilnej. Czytaj uważnie wiadomości przesyłane przez bank. Jeśli podejrzewasz, że twój smartfon jest zawirusowany, zwróć się o pomoc do zaufanej osoby lub do operatora. Jeśli zgubisz smartfon, zablokuj aplikację mobilną lub wyrejestruj ją, dzwoniąc na infolinię banku, przez internetowe konto lub w oddziale banku. Jeśli podejrzewasz, że ktoś poznał twój numer PIN do aplikacji mobilnej, zmień go. Można to zrobić samemu: w aplikacji lub wchodząc na internetowe konto.

Wygraj nagrody!

Przeczytaj uważnie tekst z cyklu „Bank pod ręką”, rozwiąż krzyżówkę, znajdującą się na ostatniej stronie dodatku telewizyjnego, i odczytaj hasło utworzone z ponumerowanych liter. Nagrody czekają! Atrakcyjne nagrody czekają również na uczestników zabawy dostępnej na internetowej stronie cyklu „Bank pod ręką”. Wystarczy wejść na: www.ekonomia.gosc.pl i rozwiązać quiz lub wypełnić ankietę dotyczącą treści artykułu z cyklu „Bank pod ręką”. Wśród uczestników zabawy zostaną rozlosowane nagrody.